Історія с. Шоломинь

Історія с.Шоломинь

Шоломинь — село Пустомитівського району Львівської області. Підпорядковане Звенигородській сільській раді.

Недалеко від Львова потопає в садах старовинне село Шоломия. Воно з трьох сторін затиснуте горбами і лише на схід від села на низинах розляглись поля. В селі починається з джерел річка Горожанка, яка несе свої води до Звенигорода, а далі повертає до Полтви і через річкову мережу до Балтійського моря. У старих письмових документах XVI – XVII ст. село згадувалось під різними назвами – то Соломон, то Шоломой, то ще інакше вигадували писарі-чужоземці.

Насправді в основі назви села лежить давнє українське слово «шелом», або «шеломин», що означає «горб, гора». «У Слові про полку Ігорів» є така фраза: «О, земле руська! Уже за шеломянем єси».

Заселення села відбулося ще в епоху кам’яного віку, бо тут траплялися знахідки різних кремінних виробів.

У 1570-х роках Шоломиєю володіли відомі князі Острозькі. Вони отримали село в складі старосельських маєтків як шлюбний посаг Софії Тарнавської, з якою одружився Констянтин-Василь Острозький.

На початку XVІІ ст. Шоломия не була маленьким селом. У ті часи село зазнавало руйнівних набігів орди. У 1626 році татарська орда знищила село.

У 1700-х роках поселення відновилося. За свідченнями Йосифінської метрики (1788 р.) тут було 109 номерів та школа.

У 1800-х роках землями села володів граф Потоцький, який давав фільварки в оренду сусіднім селам.

Протягом воєнних часів місцеві жителі брали активну участь у всіх визвольних змаганнях українського народу. Воювали в лавах січових стрільців та в лавах УПА.

Археолог І.К.Свєшніков відкрив у Шоломиї сліди поселення з кам’яного віку. Тих людей вчені зараховують до так званої культури шнурової кераміки, бо вони вироблений з глини посуд прикрашали відбитками шнура.

В урочищі Зруб з північної сторони села є залишки курганного могильника невизначеного часу, який має в основі біля 20 м, а висоту – понад 3 м. Можливо, що походить він ще з скіфських часів, бо біля підніжжя Гудзової гори на західній околиці села вчені виявили сліди поселення скіфського періоду з VII ст. до н.е. мешкали тут люди і в часи Київської Русі.

В урочищі Замонастир залишились сліди селища та монастирища цього періоду. За віком село Шоломия є ровесницею давнього Звенигорода.

У 1992 р. внаслідок адміністративно-територіального поділу назва села Шоломия змінена на село Шоломинь.